Byli jsme na Ostropě

Česko–německá výstava poštovních známek s mezinárodní účastní pod názvem OSTROPA 2013 se konala ve dnech 18.–28.4.2013 v Jihlavě.

Historie výstav pod názvem Ostropa se traduje od roku 1935, kdy se uskutečnila první z nich, a to v pruském Královci (Konigsberg). Druhá v pořadí se konala v r. 1979 v německém Bayreuthu a v roce 2000 v bavorském Munchbergu. Všechny výstavy měly jedno společné: chtěly poukázat na vztahy k východoevropským zemím.

Ostropa 2013 měla připomenout 20. výročí vzniku České republiky, 20. výročí české poštovní známky, ale především měla být významnou kulturně–společenskou akcí, přesahující hranice města Jihlavy, kraje Vysočina i hranice České republiky. Filatelisté chtěli touto výstavou přispět ke zlepšení vztahů mezi českými a německými sběrateli, upevnit stávající a založit nová přátelství v této oblasti. Snahou českých pořadatelů této čtvrté výstavy bylo nabídnout každému návštěvníkovi něco zajímavého. A to se jistě povedlo.

Náš klub měl sraz v pátek 26. dubna jako vždy u kina Vesmír. Tentokráte jsme si vybrali jako dopravce cestovní kancelář Klíč, která nám poskytla 2 menší autobusy, do nichž jsme se pohodlně vešli. I když bylo dosti chladno, ranní sluníčko nám už svítilo na cestu a slibovalo krásný teplý den.

Výstavní a zároveň i soutěžní panely byly soustředěny ve dvou budovách Oblastní galerie Vysočiny, a to v Komenského ulici a na Masarykově náměstí. Trochu bokem od obou výstav, ale nedaleko, v Domě kultury se uskutečnila burza filatelistického materiálu. V pátek a v sobotu se měla uskutečnit autogramiáda našich předních tvůrců poštovní známek. Pozváni byli pánové Srb, Kos, Pýcha, Tvrdoň a Zeman. Vzhledem k tomu, že bylo velké teplo, dohodli jsme se, že pobyt v Jihlavě ukončíme a pojedeme domů. Většina z nás si zakoupila nabízený filatelistický materiál, který byl vydán u příležitosti výstavy i nějaké další filatelistické úlovky na burze. Cestou domů jsme si vyměňovali dojmy z výstavy a hodnotili zmíněné úlovky.

Zapsala ing. Hana Horynová